Artykuły

10
Regeneracja, rozluźnienie, rehabilitacja - zastosowanie rolek do masażu

Aktywność fizyczna odgrywa dużą rolę u coraz większej liczby osób, lecz czy każda z nich zdaje sobie sprawę, że równie ważny jest czas regeneracji. Mówiąc o regeneracji mamy na myśli zarówno same mięśnie, jak i rozluźnienie powięzi mięśniowych. To właśnie te drugie mają znaczący wpływ na rozciąganie, poprawę kondycji oraz prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Jako, że jest to sztywna i mało elastyczna tkanka okalająca m.in. mięśnie, istotne jest systematyczne jej rozciągania, dzięki czemu staje się ona sprężysta i plastyczna. Jednak tradycyjne rozciąganie wpływa na jej stan jedynie w niewielkim stopniu. Efektywnym sposobem jest masaż sportowy lub regularne rolowanie z użyciem wałka.

Rolowanie, bądź wałkowanie, czyli powolne przetaczanie danej części ciała na rolce, wprawia w ruch włókna kolagenowe, co dalej przekłada się na rozciągane powięzi. W skrócie przy użyciu rollera przyśpieszymy regenerację mięśni, rozluźnimy obolałe tkanki oraz przyśpieszymy zniknięcie zakwasów. Rolki, oprócz regeneracji, znajdują zastosowanie w rehabilitacji przy sklejeniach i zwapnieniach tkankowych (np. po dłuższym unieruchomieniu tkanki – po złamaniach i operacjach), jak również przy zabiegach modelujących ciało.

Zasada wykonania masażu jest taka sama dla wszystkich grup mięśni, jednak warto posiadać dwa rodzaje wałków: twardy i miękki, odpowiednie dla różnych grup mięśni oraz dostosowane indywidualnych potrzeb. Masaż przy pomocy rolki wykonujemy przede wszystkim na: przedniej i bocznej stronie uda, tylnej części uda i pośladkach, na łydkach, ramionach i na karku. Czas rozwałkowania pojedynczej grupy mięśni to minimum 30-60s. Po wałkowaniu warto zastosować rozciąganie.

Podstawowymi narzędziami są rolki Blackroll oraz TriggerPoint.

W przypadku Blackroll najbardziej uniwersalna wersja (Standard) jest średniej twardości, ma 15 cm średnicy oraz 30 cm długości. Jednak producent ten dając możliwość wyboru przygotował dodatkowe dwa poziomy twardości: Med (20% bardziej miękki od odelu Standard), dla osób z dużym napięciem mięśniowym oraz osób starszych, a także PRO (50% twardszy od modelu Standard) dla osób, które już wcześniej korzystały z wałków lub osób o większej masie ciała.

W przypadku marki Blackroll istnieją jeszcze inne niż klasyczny, rodzaje wałka:

Roller do masażu Blackroll MINI jest małym, lekkim i wygodnym w podróży rozwiązaniem do selektywnego masażu stóp, nóg, ramion i innych części ciała. Dostępny w poziomie twardości Med.. Możliwy do użytku na stole, podłodze i ścianie. Jest również łącznikiem rolek standardowych rozmiarów (wydłużenie dwóch rolek do 60cm, lub trzech rolek do 90 cm)

Blackroll GROOVE - wałek prążkowany, którego głównym zadaniem jest przyśpieszenie krążenia krwi, wpływ na szybkość usuwania toksyn z organizmu oraz ujędrnienie skóry. Wybór spośród 3 poziomów twardości. Jest odpowiedni do każdego rodzaju ćwiczeń na podłodze.

Blackroll BALL to piłki do ucisku punktów spustowych, a także precyzyjnego rozluźniania powięzi. Blackroll BALL występuje w dwóch rozmiarach, 8 i 12 centymetrów średnicy, a także jednej twardości Med. Są odpowiednim sprzętem do punktowego masażu pleców, klatki piersiowej, ramion i stóp oraz trudniej dostępnych grup mięśniowych, np. stóp lub ramion. Możliwy do użycia na stole, podłodze i ścianie.

Blackroll DUOBALL - zaprojektowany do precyzyjnego rozluźniania powięzi wzdłuż kręgosłupa, Dzięki swojej unikatowej budowie gwaratuje skuteczny efekt masażu. Dosepny w 2 rozmiarach: Ø 8 cm i Ø 12 cm. Mniejszy do odcinka szyjnego, większy do odcinka krzyżowo-lędźwiowego i piersiowego. Szczególnie polecany dla osób z silnymi bólami kręgosłupa, zarówno zmęczeniowymi, jaki i przeciążeniowymi. Skuteczny dla osób z przpukliną i dyskopatią. Możliwy do użycia przy ścianie lub na podłodze.

Natomiast w przypadku marki TriggerPoint możliwy jest wybór z następującej gamy produktów:

Roller TriggerPoint Grid to najskuteczniejszy roller na rynku, pozwalający na masaż całego ciała. Zaprojektowany, by idealnie symulować efekt masażu, rozbijając punkty spustowe i rozluźniając napięte mięśnie. Dostępny również w twardszej - Roller TriggerPoint Grid X lub dłuższej wersji Roller TriggerPoint Grid 2.0.
Roller TriggerPoint Grid Mini to kompaktowa wersja rollera Grid. Zaprojektowany, by dotrzeć nawet do najtrudniej dostępnych grup mięśniowych i umożliwić masaż całego ciała.  

Roller TriggerPoint Nano X to rewolucyjny roller zaprojektowany, by ulżyć zmęczonym stopom, wyeliminować ból i poprawić elastyczność stawu skokowego. Dostępny w 2 stopniach twardości.

TriggerPoint Cold Roller to rewolucyjny sposób na regenerację potreningową, łączący w sobie siłę masażu i zimnej temperatury.

Ręczny roller Grid STK skonstruowany z wytrzymałej i odpornej na zniekształcenia pianki EVA. Grid STK to jeszcze łatwiejszy, skuteczniejszy i wygodniejszy sposób na efektywny masaż całego ciała. Dostępny również w twardszej wersji - Grid STK X.

 


Czytaj więcej
10
Wsparcie finansowe na rozwój placówek rehabilitacyjnych
Transza pomocy unijnej dostępna w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 stawia przed placówkami rehabilitacyjnymi wiele możliwości finansowania, w tym głównie tych dotyczących rozbudowy, wyposażenia w sprzęt i unowocześnienie placówki rehabilitacji.
Czytaj więcej
10
Zdrowie ukryte w zimnie
Zimno, wbrew ogólnej opinii i pozorom, może pomóc w wielu chorobach i urazach. Wiedziano o tym już ok. 2500 lat. p.n.e., skąd pochodzą pierwsze wzmianki o zastosowaniu zimna w lecznictwie. Wtedy stosowano zimne kąpiele oraz okłady z lodu i śniegu. Dziś dysponujemy specjalistycznym sprzętem umożliwiającym profesjonalne przeprowadzenie zabiegów krioterapii, czyli formy terapii wykorzystującej niskie temperatury. Na czym właściwie opiera się ta metoda i jakich efektów możemy się spodziewać?
Czytaj więcej
10
Drugi news strefy 2
Drugi news strefy 2

To jest treść krótka wiadomości drugiej dla strefy 2

 

Zmienisz ją w dziale MODERACJA \ Informacje na stronie głównej
12
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 624 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Bardzo profesjonalna obsługa i szybka wysyłka.
2024-04-08
Bardzo dobry kontakt ze Sprzedawcą, szybka wysyłka. Polecam
pixel