Regeneracja, rozluźnienie, rehabilitacja - zastosowanie rolek do masażu

2015-07-22

Aktywność fizyczna odgrywa dużą rolę u coraz większej liczby osób, lecz czy każda z nich zdaje sobie sprawę, że równie ważny jest czas regeneracji. Mówiąc o regeneracji mamy na myśli zarówno same mięśnie, jak i rozluźnienie powięzi mięśniowych. To właśnie te drugie mają znaczący wpływ na rozciąganie, poprawę kondycji oraz prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Jako, że jest to sztywna i mało elastyczna tkanka okalająca m.in. mięśnie, istotne jest systematyczne jej rozciągania, dzięki czemu staje się ona sprężysta i plastyczna. Jednak tradycyjne rozciąganie wpływa na jej stan jedynie w niewielkim stopniu. Efektywnym sposobem jest masaż sportowy lub regularne rolowanie z użyciem wałka.

 

Rolowanie, bądź wałkowanie, czyli powolne przetaczanie danej części ciała na rolce, wprawia w ruch włókna kolagenowe, co dalej przekłada się na rozciągane powięzi. W skrócie przy użyciu rollera przyśpieszymy regenerację mięśni, rozluźnimy obolałe tkanki oraz przyśpieszymy zniknięcie zakwasów. Rolki, oprócz regeneracji, znajdują zastosowanie w rehabilitacji przy sklejeniach i zwapnieniach tkankowych (np. po dłuższym unieruchomieniu tkanki ? po złamaniach i operacjach), jak również przy zabiegach modelujących ciało.

 

Zasada wykonania masażu jest taka sama dla wszystkich grup mięśni, jednak warto posiadać dwa rodzaje wałków: twardy i miękki, odpowiednie dla różnych grup mięśni oraz dostosowane indywidualnych potrzeb. Masaż przy pomocy rolki wykonujemy przede wszystkim na: przedniej i bocznej stronie uda, tylnej części uda i pośladkach, na łydkach, ramionach i na karku. Czas rozwałkowania pojedynczej grupy mięśni to minimum 30-60s. Po wałkowaniu warto zastosować rozciąganie.

 

Podstawowymi narzędziami są rolki Blackroll oraz TriggerPoint.

 

 

W przypadku Blackroll najbardziej uniwersalna wersja (STANDARD) jest średniej twardości, ma 15 cm średnicy oraz 30 cm długości. Jednak producent ten dając możliwość wyboru przygotował dodatkowe dwa poziomy twardości: MED (20% bardziej miękki od modelu Standard), dla osób z dużym napięciem mięśniowym oraz osób starszych, a także PRO (50% twardszy od modelu Standard) dla osób, które już wcześniej korzystały z wałków lub osób o większej masie ciała.

 

W przypadku marki Blackroll istnieją jeszcze inne niż klasyczny, rodzaje wałka:

 

Roller do masażu Blackroll MINI jest małym, lekkim i wygodnym w podróży rozwiązaniem do selektywnego masażu stóp, nóg, ramion i innych części ciała. Dostępny w poziomie twardości Med. Możliwy do użytku na stole, podłodze i ścianie. Jest również łącznikiem rolek standardowych rozmiarów (wydłużenie dwóch rolek do 60cm, lub trzech rolek do 90 cm).

 

Blackroll GROOVE - wałek prążkowany, którego głównym zadaniem jest przyśpieszenie krążenia krwi, wpływ na szybkość usuwania toksyn z organizmu oraz ujędrnienie skóry. Wybór spośród 3 poziomów twardości. Jest odpowiedni do każdego rodzaju ćwiczeń na podłodze.

 

Blackroll BALL to piłki do ucisku punktów spustowych, a także precyzyjnego rozluźniania powięzi. Występuje w dwóch rozmiarach, 8 i 12 centymetrów średnicy, a także jednej twardości Med. Są odpowiednim sprzętem do punktowego masażu pleców, klatki piersiowej, ramion i stóp oraz trudniej dostępnych grup mięśniowych, np. stóp lub ramion. Możliwy do użycia na stole, podłodze i ścianie.

 

Blackroll DUOBALL - zaprojektowany do precyzyjnego rozluźniania powięzi wzdłuż kręgosłupa. Dzięki swojej unikatowej budowie gwaratuje skuteczny efekt masażu. Dosepny w 2 rozmiarach: ? 8 cm i ? 12 cm. Mniejszy do odcinka szyjnego, większy do odcinka krzyżowo-lędźwiowego i piersiowego. Szczególnie polecany dla osób z silnymi bólami kręgosłupa, zarówno zmęczeniowymi, jaki i przeciążeniowymi. Skuteczny dla osób z przpukliną i dyskopatią. Możliwy do użycia przy ścianie lub na podłodze.

 

Natomiast w przypadku marki TriggerPoint możliwy jest wybór z następującej gamy produktów:

 

Roller TriggerPoint Grid to skuteczny roller, pozwalający na masaż całego ciała. Zaprojektowany, by idealnie symulować efekt masażu, rozbijając punkty spustowe i rozluźniając napięte mięśnie. Dostępny również w twardszej - Roller TriggerPoint Grid X lub dłuższej wersji Roller TriggerPoint Grid 2.0.


Roller TriggerPoint Grid Mini to kompaktowa wersja rollera Grid. Zaprojektowany, by dotrzeć nawet do najtrudniej dostępnych grup mięśniowych i umożliwić masaż całego ciała.  

 

Roller TriggerPoint Nano oraz Nano X to rewolucyjny roller zaprojektowany, by ulżyć zmęczonym stopom, wyeliminować ból i poprawić elastyczność stawu skokowego

 

TriggerPoint Cold Roller to rewolucyjny sposób na regenerację potreningową, łączący w sobie siłę masażu i zimnej temperatury.

 

Ręczny roller Grid STK skonstruowany z wytrzymałej i odpornej na zniekształcenia pianki EVA. Grid STK to jeszcze łatwiejszy, skuteczniejszy i wygodniejszy sposób na efektywny masaż całego ciała. Dostępny również w twardszej wersji - Grid STK X.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2015
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 616 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-03
Polecam, zawsze na czas :)
2024-02-11
Super
pixel