Wstydliwy problem, który można skutecznie wyleczyć

2015-10-06

Problem niesłusznie kojarzony z objawem starości, z którym należy się pogodzić. Ma wiele przyczyn, dzieli się na kilka rodzajów, dotyka młodych i starszych, kobiety i mężczyzn. Nietrzymanie moczu (NTM). Problem, który można wyleczyć. Mimo, że wciąż wstydliwy coraz większa liczba pacjentów chce o nim rozmawiać, licząc na pomoc ze strony specjalisty. Aby wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom warto zacząć od bliższego zapoznania się z tematem oraz metodami skutecznego leczenia.

 
Jakie są rodzaje i co jest przyczyną tej przypadłości?


Wymienia się następujące rodzaje nietrzymania moczu:

  • wysiłkowe - do wycieku dochodzi z powodu słabych zwieraczy cewki moczowej, jak również w wyniku osłabienia mięśni dna miednicy, które są podporą dla pęcherza. Spowodowane jest nawet niewielkim wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej wywołanym np. przez kichnięcie, śmiech, kaszel, podniesienie czegoś ciężkiego itp. 
  • z parć naglących - spowodowane niezależnymi od naszej woli skurczami pęcherza. Objaw ten poprzedzony jest nagłym i silnym uczuciem parcia na mocz. Jego pojawienie się może towarzyszyć schorzeniom takim jak kamica czy infekcje, chorób układu nerwowego, cukrzycy, zaburzeń hormonalnych lub jako efekt uboczny działania niektórych leków.
  • mieszane - to połączenie dwóch powyższych rodzajów. 

 

Stosunek występowania poszczególnych rodzajów NTM.

 
Czynnikami ryzyka są również: wiek (występuje najczęściej u kobiet w wieku okołomenopauzalnym i starszych), płeć (większe ryzyko pojawienia się u kobiet), ciąże (dochodzi do obniżenia napięcia mięśni dna miednicy) i poród (uszkodzenie mięśni), operacje w obrębie miednicy mniejszej (uszkodzenie nerwów odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie pęcherza), choroby neurologiczne (udar mózgu, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona), ciężka praca fizyczna, czy otyłość.

 

Jak leczyć?


Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia nietrzymania moczu jest elektrostymulacja nerwowo - mięśniowa, w której zewnętrzne impulsy elektryczne pobudzają do pracy mięśnie dna miednicy, nie obciążając przy tym układu kostnego, oddechowego, czy krwionośnego. Stosując elektrostymulację jednocześnie pozwalamy na bezwiedne zwiększanie siły mięśni, jak i na naukę ich kurczenia siłą własnej woli. Jak ma się to do naturalnych impulsów wyzwalanych świadomością? Czy one nie są wystarczające? Otóż nie. Mięśnie odróżniają działające na nie bodźce, a impuls sztuczny jest w stanie doprowadzić do bardziej intensywnego skurczu mięśni, w porównaniu do tego wywołanego bodźcem pochodzącym z mózgu. W zależności od źródła problemu oraz stadium jego zaawansowania, wyraźne efekt w postaci wzmocnienia zdolności kontrolowania pęcherza moczowego, powinien być widoczny po 2 lub 3 tygodniach (przy codziennych kilkunastominutowych sesjach).

 

Elektrostymulatory dedykowane


Dostępne na rynku dedykowane stymulatory są polecane do ćwiczeń partii mięśni dna miednicy, jak i całego ich zespołu, czyli mięśni odpowiedzialnych za funkcjonowanie pęcherza moczowego. Dodatkowo wykorzystanie dedykowanych elektrostymulatorów zapewnia:

  • skuteczną terapię przy nietrzymaniu stolca u mężczyzn i u kobiet,
  • poprawę czynności seksualnych oraz odczuć przy współżyciu seksualnym, co również jest efektem terapii,
  • oszczędność i tanią rehabilitację w przypadku domowego użytku - koszt zakupu aparatu jest znacznie niższy niż roczne koszty środków wspomagających leczenie np. pieluch czy leków,
  • poprawę komfortu życia i samopoczucia.

 

Stosowanie ich jest proste, a to za sprawą wbudowanych predefiniowanych programów, przeznaczonych do różnych typów NTM. Dodatkowo elektrostymulatory dedykowane posiadają w zestawie sondę, dzięki czemu stanowią rozwiązanie najprostsze w stosowaniu i najtańsze zarazem. Mało tego w każdej chwili aparaty mogą być rozbudowane o kolejne sondy spośród dostępnej gamy sond dopochwowych oraz doodbytniczych (przy terapii NTM u mężczyzn oraz terapii nietrzymania stolca).

 

Elektrostymulator Elise - Urządzenie zawiera cztery programy obejmujące leczenie nietrzymania moczu typu wysiłkowego, mieszanego i z parcia oraz dodatkowy program do treningu mięśni Kegla w celu utrzymania sprawności zdrowych mięśni. Jego istotną zaletą jest zasilanie z akumulatora o dłuższej żywotności i ładowarka w zestawie.
Elektrostymulator Viva - Wyróżnikiem tego urządzenia jest bezprzewodowa sonda dopochwowa, co ułatwia jej aplikację i zwiększa dyskrecję zabiegu. Aparat posiada cztery programy fabryczne (jak w przypadku Elise) oraz 2 programy własne. Dodatkowo stymulator ma wbudowany dziennik postępów, co umożliwia śledzenie przebiegu i efektów terapii w czasie.
Elektrostymulator Sure Pro - Urządzenie zasilane akumulatorem i wyposażone w ładowarkę. Posiada aż 14 wbudowanych programów oraz 3 programy własne. Wyróżnikiem jest program do stymulacji nerwu piszczelowego (TNS) stosowany przy leczeniu nietrzymania moczu z parcia oraz przy nietrzymaniu kału. W zestawie znajdują się 4 elektrody naklejane na skórę. 
Incontinence Plus (dla kobiet) - Dedykowany dla kobiet w każdym wieku, jednak szczególnie zalecany dla kobiet po porodach, w celu poprawienia kurczliwości mięśni miednicy będącej warunkiem udanego współżycia seksualnego, a także przy leczeniu nietrzymania moczu typu wysiłkowego oraz mieszanego. W komplecie z sondą dopochwową. Charakteryzuje się łatwością w użyciu. 
Incontinence Plus (dla mężczyzn) - Urządzenie dedykowane dla mężczyzn w każdym wieku. Szczególnie zalecany w celu poprawienia kurczliwości mięśni miednicy będącej warunkiem udanego współżycia seksualnego, a także przy leczeniu nietrzymania moczu lub kału. W komplecie z sondą rektalną PR-13. Urządzenie jest bardzo łatwe w użyciu. 
Kegel Plus Professional - Profesjonalny dwukanałowy elektrostymulator, rekomendowany do terapii nietrzymania moczu. Dwukanałowość oznacza, że pozwala na stymulacje dwóch obszarów/grup mięśni. Każdy kanał ma osobną regulację natężenia. Aparat posiada 3 programy do ustawień indywidualnych oraz 11 programów wbudowanych.
Elektrostymulator ProktoStim - Profesjonalny aparat dwukanałowy, rekomendowany do terapii nietrzymania stolca (NTM). Dwukanałowość oznacza, że pozwala na stymulacje 2 obszarów/grup mięśni. Każdy kanał ma osobną regulację natężenia. Aparat posiada 3 programy do ustawień indywidualnych, a także 11 programów wbudowanych.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2015
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 616 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-27
Obsługa sklepu wspaniała, tj rzeczowa, merytoryczna i miła.
2024-03-18
Profesjonalne podejście. szybka obsługa.
pixel