Aparat EKG

 

APARAT EKG - jak działa? czym kierować się podczas zakupu?

 

Aparat EKG zwany również elektrokardiogramem służy do zapisywania elektrycznej aktywności serca w postaci graficznego obrazu na papierze lub w postaci pliku, który może zostać odczytany w oprogramowaniu dostarczanym przez producenta.Aparat EKG wychwytuje ponadto aktywność innych mięśni m.in. mięśni szkieletowych.

Badanie EKG wykazuje serię wychyleń od linii podstawowej (linii izoelektrycznej). Wychylenia te nazywamy załamkami i są one określane literami P, Q, R, S, T i U (patrz poniższy rysunek). Każdy załamek odpowiada depolaryzacji ("rozładowanie elektryczne") albo repolaryzacji ("ponowne naładowanie") pewnego określonego obszaru serca. Zmiany napięcia wykrywane przy pomocy badania EKG są bardzo niewielkie i określa się je w miliwoltach. Amplituda każdego załamka odpowiada wielkości napięcia wytwarzanego podczas zachodzących w sercu zdarzeń.

W celu zrozumienia badania EKG należy wyjasnić pojęcie  "odprowadzenie EKG". NIe ma ono żadnego związku z przewodami (elektrodami), które są podłączone do aparatu EKG. Uogólniając, odprowadzenia EKG oznaczają różne "spojrzenia" na aktywność elektryczną serca. Aparat EKG korzysta z informacji zebranych z 4 elektrod umieszczonych na  kończynach i sześciu elektrodach przedsercowych w celu uzyskania zbiorczego obrazu aktywności serca (obserwowanej z 12 różnych punktów ludzkiego ciała). Każde odprowadzenie ma swoją nazwę: I, II, III, aVR, aVL, aVF, V1, V2, V3, V4, V5, V6. Kolejność tych odprowadzeń w zapisie EKG jest określona standardowo aby tym samym interpretacja EKG była łatwiejsza i nie doprowadziło to do pomyłek. Poniższy rysunek przedstawia pozycję elektrod w odprowadzeniach kończynowych i przedsercowych.

W celu wykonania czytelnego badania EKG pacjent musi się położyć i zrelaksować. Skóra powinna być odpowiednio przygotowana aby elektroda posiadała dobry kontakt z ciałem. Elektrody kończynowe są zwykle oznakowane słownie lub kolorami w zależności od ich punktów przyłożenia na kończynach górnych i dolnych. Większość aparatów EKG posiada 6 elektrod przedsercowych, które są oznakowane cyframi lub kolorami.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 548 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-04
wszystko sprawnie i szybko
2023-10-23
Bardzo miła obsługa
pixel